Wynajem mebli i wyposażenia – optymalne rozwiązanie

Opublikowano: 14 maja 2019
Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2019

blog organizacja eventow

Organizacja eventów to niełatwa praca

Organizacja eventów to zajęcie wymagające niezwykle elastycznego podejścia i solidnego zaplecza. Oczywiście mowa w tym miejscu głównie o zawodowych organizatorach wszelkiego rodzaju imprez, ale nie tylko. Każdy przecież może niekiedy potrzebować w tym względzie pomocy, bo nawet przygotowanie i sprawne przeprowadzenie rodzinnej uroczystości lub przyjęcia ogrodowego może okazać się niemałym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych mebli i wyposażenia. W tym miejscu dochodzimy do sedna naszego tekstu – dlaczego wypożyczalnia mebli eventowych, to najlepszy przyjaciel każdego organizatora eventu.


Co by było, gdyby…

Wyobraźmy sobie sytuację, w której na świecie nie ma wypożyczalni eventowych. Profesjonalny organizator eventu w swojej pracy musi stale wykazywać się elastycznością, inwencją, i umiejętnością przystosowania do nowych wyzwań i okoliczności. Trzeba pamiętać, że nawet organizacja eventów tego samego typu wiąże się z nieustanną zmianą pewnych parametrów, co również generuje zmienne zapotrzebowanie na meble eventowe i dodatkowy sprzęt. Zmieniają się lokalizacje eventów, ilość uczestników, może się okazać, że firma lub osoba zamawiająca organizację imprezy ma jakieś dodatkowe specjalne wymagania, do spełnienia których potrzebne jest na przykład dodatkowe oświetlenie, sprzęt elektroniczny lub elementy wystroju.

W sytuacji i bez możliwości wypożyczenia niezbędnych rekwizytów, organizator musiałby je zakupić, często w celu jednorazowego wykorzystania. I tu problem staje się oczywisty. Zakup mebli i dodatkowego wyposażenia, to ogromny koszt, do tego wszystko to trzema gdzieś magazynować, co powoduje dodatkowe wydatki. Kiedy koszty organizatora eventu rosną, rośnie także cena organizacji dla klienta. W ten sposób powstaje sytuacja, która zwyczajnie się nie kalkuluje i nie ma sensu ani z praktycznego, ani ekonomicznego punktu widzenia.

blog eventowy

blog eventowy

Mała impreza – wielki problem

Wyobraźmy sobie teraz nieco inny przypadek, kiedy organizatorem nie jest firma lub profesjonalny organizator, ale zwykła prywatna osoba. Taka zupełnie prywatna osoba chce na przykład zorganizować przyjęcie komunijne, urodzinowe garden party z jakimś interesującym motywem, lub nawet uroczystość ślubną albo domowe wesele, gdyż posiada duży dom z ogrodem. Co wtedy? Impreza tego typu wymaga odpowiedniej ilości stołów, krzeseł i zastawy. Potrzebne może być nagłośnienie, być może podest dla muzyków, a nawet parkiet taneczny. Miejsce trzeba jakoś przystroić, udekorować, w ogrodzie zapewnić zadaszenie na wypadek złej pogody itd., itd. Co w takiej sytuacji począć? Prosić sąsiadów lub rodzinę o pożyczenie brakujących mebli i sztućców. Oj chyba nie bardzo…

Bez możliwości wypożyczenia mebli i wyposażenia organizacja takiej imprezy nie ma sensu. Kupno mebli, pawilonów namiotowych, parkietu, podestów, naczyń, podgrzewaczy do jedzenia, sprzętu nagłaśniającego, na tylko jedną okazję, to oczywisty nonsens. Nie trzeba być geniuszem, żeby to dostrzec.


Wypożyczalnia rozwiązuje problemy

Tutaj dochodzimy do punktu, w którym jesteśmy gotowi docenić wypożyczalnię eventową. Z wypożyczalnią organizacja prawie każdej imprezy staje się po prostu łatwa. Wypożyczalnia mebli eventowych jak nasza zaopatrzy każdą imprezę, od eleganckich uroczystości, bankietów i bali, poprzez imprezy promocyjne i firmowe, a skończywszy na prywatnych spotkaniach towarzyskich, przyjęciach ogrodowych i ślubach. Nie sposób w tak krótkim wpisie zawrzeć cały asortyment, bo jest to kilkaset różnego rodzaju mebli, a do tego profesjonalny sprzęt do cateringu, sprzęt nagłośnieniowy, oświetlenie, a nawet maszyny do ogrzewania eventów i zapewnienia w każdych warunkach energii elektrycznej.

W naszej ofercie mamy także wszelkiego rodzaju namioty eventowe, od małych pawilonów namiotowych, po modułowe hale namiotowe z szeroką gamą dodatkowego wyposażenia. W uzupełnieniu naszego asortymentu oferujemy również wypożyczanie profesjonalnych odkurzaczy i myjek, bo i takie urządzenia znajdują zastosowanie przy organizacji eventów. Wszystko to w jednym katalogu, dostępne z dostawą na wskazany adres, montażem, demontażem i odbiorem. Kompleksowa i wygodna usługa w każdych okolicznościach. A przy tym cena jest w każdym przypadku naprawdę konkurencyjna.

blog eventowy

Dodaj komentarz